کد بورسی چیست؟ازکجا کد بورسی بگیریم؟

شاید شما جز آن دسته از افراد هستید که چه طور وارد شدن به بازار بورس برایتان همیشه سوال بوده است و در ذهنتان یک راه پر پیچ و خم را همیشه تصور می‌کنید. از خودتان دائما می‌پرسیدید که اولین قدم برای وارد شدن به دنیای بازار بورس چیست؟ چه مراحلی رو باید طی کنید؟ پاسخ سوالات شما این است که اولین کاری که باید انجام دهید، «گرفتن کدبورسی» است. کدبورسی کلید ورود شما به دنیای بورس است. برای ورود به دنیای پر هیجان بازار بورس و دریافت کدبورسی راه پیچیده‌ای در پیش ندارید ولی در ابتدا باید به چند نکته توجه کنید. برای مثال :

در این مطلب با فرایند‌های گرفتن کد بورسی و کلماتی که ممکن است، بشنوید، به طور کامل آشنا می‌شویم.

 

کد بورسی چیست؟

شما با گرفتن کدبورسی می‌توانید عضوی از سازمان بورس اوراق بهادار شوید که همه شرکت های بورسی زیر نظر آن فعالیت می‌کنند. کدبورسی یا کد سهام در اصل معرف شما به دنیای بورس است. این کد مخصوص شماست. کد سهام مثل کد ملی مختص یک نفر است و هر فردی فقط یک کد می‌تواند داشته باشد. این کد از ۳ حرف و ۵ عدد رندمی تشکیل می‌شود، برای مثال کد شما می‌تواند چیزی شبیه «زدر۴۵۶۷» باشد.

 

نحوه گرفتن کدبورسی را در این ایفوگرافیک می بینید

مراحل دریافت کدبورسی

 

قبل‌تر کدبورسی حتما ۳ رقم اول اسم فامیل شما بود ولی اکنون دیگر همچنین الزامی وجود ندارد و اعداد و حروف به صورت رندمی انتخاب می‌شوند. شما برای دریافت کدتان باید در سامانه سجام هم ثبت نام کنید و کد ده رقمی سجام را داشته باشید.

 

 

 

مدارک لازم برای دریافت کدبورسی

برای گرفتن کد بورسی شما احتیاج دارید، مدارک زیر را آماده کنید:
• اصل شناسنامه
• اصل کارت ملی
• شماره‌حساب بانکی و شماره شبای مرتبط با آن
• آخرین مدرک تحصیلی (برای اجازه دسترسی به معاملات آنلاین داشتن مدرک دیپلم و حداقل ۱۸ سال سن لازم است)

 

نحوه دریافت کدبورسی

در ابتدا وارد سایت اقتصاد بیدار شده و از بخش ثبت نام کد بورسی کد خود را دریافت کنید.

 

ثبت نام کد بورسی

 

در هنگام ثبت‌نام در سایت اقتصاد بیدار  احراز هویت به سه روش قابل انجام است. روش اول مراجعه حضوری به یکی از شعب کارگزاری اقتصاد بیدار، راه دوم درخواست احراز به‌صورت غیرحضوری (فقط تهران)  و در نهایت حضور در یکی از دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور است. 
اگر برای احراز هویت به یکی از شعب کارگزاری مراجعه کردید، مدارک شناسایی لازم را حتما همراه خود داشته باشید. کارگزاری اقتصاد بیدار سعی دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن کد شما را صادر کند.
اگر درخواست احراز هویت به‌صورت غیرحضوری (فقط تهران)را بدهید، در هنگام ثبت نام آدرس محلی که می خواهید احراز شوید را وارد کنید، سپس همکاران کارگزاری اقتصاد بیدار برای احراز هویت به آدرس شما مراجعه خواهند کرد.

در روش احراز هویت از طریق دفاتر پیشخوان، می‌توانید به یکی از دفاتر پیشخوان کل کشور برای احراز هویت مراجعه کنید. برای مشاهده لیست دفاتر پیشخوان اینجا کلیک کنید.

 

کارگزاری بورس

برای گرفتن کدتان شما باید یک کارگزاری بورس را انتخاب کنید. کلیه معاملات در دنیای بورس باید زیر نظر یک کارگزاری انجام شود که به آن کارگزار ناظر گفته می شود. کارگزاری‌ها نقش یک واسطه در خرید و فروش سهام را ایفا می‌کنند،

کارگزاری چیست؟

 

 

دریافت کد معاملاتی یا کد آنلاین

کد معاملاتی یا کد آنلاین مخصوص هر کارگزاری است. وقتی برای کدبورسی درخواست می‌دهید، کد معاملاتی با کد آنلاین هم‌زمان برای شما صادر می‌شود. در واقع اگر فردی تصمیم بگیرد با چند کارگزاری بورسی معامله نماید، باید از هر کارگزاری کد آنلاین مختص آن کارگزاری را دریافت کند.

ورود شما را به دنیای بورس تبریک می‌گوییم، شما به همین سادگی وارد دنیای بورس شده‌‌اید. مسیری که در پیش دارید راهی ساده نیست. شما می‌توانید به موفقیت‌های مالی بسیاری برسید و یا متحمل ضرر شوید. شناخت کامل بازار بورس و آموزش های مرتبط با آن می‌تواند به شما کمک کند با شناختی بالا و درکی قوی به معامله بپردازید.

برای اینکه در این مسیر موفق باشید، حتما قبل از هر کاری دوره های آموزشی بورس را بگذرانید و مانند یک متخصص وارد بازار سرمایه شوید. کارگزاری اقتصاد بیدار با برگزاری کلاس های آموزش بورس با مدرسین حرفه‌ای همراه شما در این مسیر است. شما با شرکت در کلاس های بورس اقتصاد بیدار صفر تا صد دنیای بورس را یاد می‌گیرید، مهم نیست که تازه‌وارد هستید، یا شناختی نسبی از بازار دارید، در هر مرحله‌ای ما کلاس هایی مناسب با نیاز شما، برگزار می‌کنیم.

 

سجام چیست؟

هر بازاری برای بهبود عملکرد خود احتیاج به زیر ساخت مناسب دارد. سجام زیر ساخت بازار سرمایه است. سجام سامانه «جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است و تحت نظر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، اداره می‌شود. بر روی لینک زیر کلیک کنید، وارد سامانه سجام شوید و فرایند ثبت نام خود را تکمیل کنید.

 

ثبت نام در سجام

 

وجود سامانه سجام باعث شفاف شدن بازار سرمایه شده است. این سامانه تجاری محسوب نمی‌شود و هدف آن کسب درآمد نیست. شما برای گرفتن کد سجام باید احراز هویت شوید. برای احراز هویت در سامانه سجام  می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری اقتصاد بیدار یا شعب پیشخوان سراسر کشور مراجعه کنید.

 

 

 

آیا هر فرد می تواند از یک کارگزاری، چند کد بورس بگیرد؟

خیر. هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می تواند صرفا یک کد بورس داشته باشد که مثل کد ملی اشخاص و شناسه ملی اشخاص حقوقی،‌منحصر به فرد است  و یک بار صادر  می شود. یعنی برای فردی که یک بار کد بورس گرفته، مجددا، کد بورس صادر  نمی شود.

 

آیا می توان از یک کارگزاری، کد بورس گرفت و از کارگزاری دیگری، دسترسی  معاملات آنلاین؟

هر فرد می تواند یک کد بورسی داشته باشد. اما می تواند با هر کارگزاری کد آنلاین دریافت کند. در واقع کد آنلاین مرتبط با کارگزاری است.

 

آیا همه اعضای یک خانواده می  تواند یک کد بورس داشته باشد؟

خیر. هر یک از اعضای خانواده بایستی به عنوان شخص حقیقی، فرم های درخواست کد بورس و دسترسی به سامانه معاملات آنلاین را تکمیل کرده و کد بورس منحصر به فرد و کد کاربری و رمز عبور منحصر به فرد داشته باشد. یعنی  یک خانواده ۵ نفره، ۵ کد بورس و ۵ دسترسی  معاملات آنلاین مجزا خواهند داشت.

 

هزینه دریافت کد بورس برای هر فرد چقدر است؟

دریافت کد بورس از کارگزاری های معتبر سراسر کشور، هیچ هزینه  ای ندارد. البته هر متقاضی،  بایستی ۱۰۰ هزار ریال  هزینه ثبت نام  در سامانه سجام را پرداخت کند. کارگزاری بابت سجام هیچ هزینه ای دریافت نمیکند و هزینه پرداخت شده به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی (سازمان بورس اوراق بهادار) واریز می شود.

 

هزینه دریافت کد دسترسی به سامانه معاملات آنلاین  کارگزاری ها چقدر است؟

دریافت کد کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین کارگزاری ها  جهت اشخاص حقیقی یا حقوقی، هیچ هزینه ای ندارد و رایگان میباشد. برای دریافت کد کاربری و رمز  عبور معاملات آنلاین، نیازمند در اختیار داشتن یک پست  الکترونیک معتبر و شماره موبایل می باشید.  

 

 

آیا کارگزار به سهامداران درباره خرید یا فروش سهام بازار بورس یا فرابورس، راهنمایی می کند؟

هر  فعالیت کارگزاری در  ارائه خدمات به سهامداران، بایستی  در چارچوب مجوز معتبری که در اختیار دارد بوده و بر  اساس قوانین بازار بورس باشد. این که شما چه سهم را بخرید و چه سهمی را بفروشید، مطلقا از وظایف و  مسئولیت های کارگزاران نیست. مسئولیت خرید و فروش سهام در بازار بورس، بر عهده سهامدار است و اطلاع از  ریسک بازار (مثل بازار پایه فرابورس)، از  وظایف سهامداران است.

 

 

من سهمی  را ۲۰۰ تومان از طریق کارگزارم خریدم و ۱۰ روز بعد، ۳۰۰  تومان فروختم و ۱ میلیون تومان سود کردم. چگونه این ۱  میلیون تومان سود به حساب من واریز می شود؟

کافی است به سامانه معاملات آنلاین خود نزد کارگزاری ناظر سهم مراجعه کرده و درخواست برداشت وجه را از منوی «حسابداری»، انتخاب کنید. معمولا ظرف ۳ روز کاری، وجه حاصل از فروش سهام، به شماره کارتی که در  سامانه سجام  ثبت کردید و به کارگزاری اطلاع داده اید، واریز می شود.

 

 

آیا می توان به جای درخواست واریز ۱ میلیون تومان سود کسب شده به شماره حساب بانکی خود، درخواست واریز  ۲۰۰ هزار تومن آن کرد؟

بله. 

 

 

برای ۸۰۰ هزار  تومان باقیمانده چه اتفاقی می افتد؟

در حساب معاملات آنلاین شما به عنوان اعتبار ریالی آزاد (غیر مسدود)، موجود و می توانید هر وقت نیاز داشتید، از ان برای خرید سهام یا درخواست واریز مبلغ به حساب بانکی خود، استفاده کنید. 

 

 

حداقل میزان پولی که برای خرید باید به حساب معاملات انلاین نزد کارگزاری واریز کنیم چقدر است؟

برای  خرید سهام در بازار بورس ایران، بایستی مبلغ سفارش خرید شما، حداقل یک میلیون ریال  (معادل صد هزار تومان) باشد.

 

 

آیا می توان از ۱۰ کارگزاری، کد معاملات انلاین  دریافت کرد؟

بله. محدودیتی ندارد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *