کارگزاری چیست؟

بازار‌بورس به چند دسته تقسیم می‌شود؟

 

 تابه‌حال به این فکر کردید واژه بورس از کجا آمده است؟ این واژه نام خانوادگی فردی به نام «فندر بورس» است که در اوایل قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیک زندگی می‌کرد. صرافان شهر در مقابل خانه او جمع می‌شدند و به خرید و فروش کالا، پول و اوراق بهادار می‌پرداختند. سال ۱۴۶۰ میلادی اولین مرکز بورس اوراق بهادار جهان، در شهر “انورس” بلژیک تأسیس شد؛ اما بورس اوراق بهادار با انتشار سهام کمپانی هند شرقی در سال ۱۶۰۲ میلادی در بورس آمستردام رسمیت یافت. البته کمپانی هند شرقی اولین شرکت سهامی به شمار نمی‌آید، بلکه اولین شرکت سهامی در سال ۱۵۵۳ میلادی بانام”ماسکوی” (muscovy) در روسیه ایجاد شد.

حال که مختصری با تاریخچه بورس آشنا شدیم، در این مقاله به بررسی این موضوعات می‌پردازیم:

بورس چیست؟

بازار بورس به چند دسته تقسیم می‌شود؟

مزیت‌های بازار بورس نسبت به بازارهای سنتی چیست؟

چگونه شرکت‌ها با مشارکت در بازار بورس منبع مالی خود را تامین می‌کنند؟

نقش بورس در نظام اقتصادی جامعه چیست؟

بورس چیست؟

 

اگر بخواهیم بدانیم سر منشا اصلی بورس چیست! باید برگردیم به زمان‌های گذشته وقتی‌که نیازهای مردم باعث شد؛ مکان‌هایی را با‌ عنوان بازار ایجاد کنند. بازارها مکان‌هایی عمومی هستند که در آن خریداران و فروشندگان معاملات خودشان به‌صورت مستقیم و یا از طریق واسطه‌ها انجام می‌دهند. به عبارت ساده‌تر هرگاه بین خریدار و فروشنده رابطه‌ای برقرار شود و معامله صورت پذیرد بازار تشکیل‌شده است. بورس هم یک نوع بازار است. البته با امکانات پیش رفته و شبکه‌های گسترده‌تر، و با بازارهای سنتی که شما می‌شناسید تفاوت‌های زیادی دارد.

در یک دسته‌بندی کلی ۲ نوع دارایی در‌ بورس مورد معامله قرار می‌گیرند:

الف) دارای های واقعی    ب) دارای های مالی

 الف) دارای های واقعی در اصل همان دارای های فیزیکی هستند، مثل خودرو، املاک مستغلات، طلا و…

 ب) دارای های مالی به دارایی‌هایی گفته می‌شود که به پشتوانه یک دارایی واقعی ارزش پیدا می‌کنند و سهامداران به اندازی سهم خود در دارایی‌ها و منافع آن شرکت سهیم هستند. به‌طور مثال وقتی شما سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید، سهام شما به خاطر دارایی‌های واقعی شرکت است که ارزش پیدا می‌کند.

بازار‌بورس به چند دسته تقسیم می‌شود؟

 

بازار بورس به سه دسته تقسیم می‌شود:

بورس کالا: بورسی که در آن دارایی‌های واقعی مورد معامله قرار می‌گیرد، بورس کالا نام دارد در بورس‌کالا معمولاً مواد خام و مواد اولیه مورد دادوستد قرار می‌گیرد. بورس‌های کالای را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می‌گیرد، نام گذاری می‌کنند، مثل بورس‌گندم.

بورس ارز: در بورس ارز همان‌طور که از که از اسم آن مشخص است، خریدوفروش پول‌های خارجی انجام می‌شود. البته این بورس در کشور ما فعال نیست.

بورس اوراق بهادار: در بورسی که دارایی‌های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت (اوراق موردنظر برای تامین مالی پروژه خاص) مورد معامله قرار می‌گیرند بورس اوراق بهادار گفته می‌شود.

بورس انرژی: بورس انرژی برای عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی، برق، گاز طبیعی، زغال سنگ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی ایجاد شده است.

بعدازاین که با انواع بازار‌بورس آشنا شدیم، قبل از این‌که تصمیم به ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار را بگیریم بهتر است با مزیت‌های این بازار نسب به بازار سنتی آشنا شویم.

انواع‌بورس

مزیت‌های بازار‌بورس نسبت به بازارهای سنتی

 

همان‌طور که گفتیم بورس‌بازاری است که در آن انواع دارایی‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار‌بورس نسبت به بازارهای سنتی مثل مسکن، خودرو، طلا ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اولین مزیت بازار‌بورس نسبت به بازارهای سنتی این است که در بازار‌بورس خرید و فروش بسیار آسان‌تر و با صرف زمان کمتری انجام می‌شود. این موضوع به این معناست که شما به هنگام خرید یا فروش نیازی به حضور فیزیکی ندارید و تنها با دسترسی به اینترنت در کمترین زمان می‌توانید این عمل را انجام دهید که این فرایند در بازارهای سنتی نیاز به‌صرف زمان زیاد و حضوری فیزیکی فرد دارد.

دومین مزیت بورس نسبت به بازار سنتی، وضوح و شفافیت این بازار است. بورس یک بازار کاملا رسمی و معاملات طبق قوانین و مقررات مشخص انجام می‌شود. شما هر زمان تصمیم به خریدوفروش یک سهم از شرکت موردنظر بگیرید، می‌توانید با استفاده از اینترنت به کلیه اطلاعات شرکت دسترسی داشته باشید و با توجه به اطلاعات شرکت اقدام به خرید فروش سهم مورد نظر کنید که این شفافیت در بازارهای سنتی وجود ندارد.

سومین مزیت که شاید مهم‌ترین تفاوت بین بازار سنتی و بازار‌بورس است، برخوردار بودن فعالان بازار‌بورس از پشتوانه قانونی است. به خاطر این‌که بازار‌بورس نقش مهمی در نظام اقتصادی کشور دارد، قانون‌گذار، مقررات و ساختار لازم برای حفظ حقوق سرمایه‌گذاران در نظر می‌گیرد تا سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر اقدام به سرمایه گزاری کنند و از اتفاقاتی همچون کلاه‌برداری و سوءاستفاده جلوگیری شود که در بازار سنتی چنین پشتوانه‌ای وجود ندارد.

نقش بورس در نظام اقتصادی جامعه

 

همان‌طور که گفتیم، بورس به علت اهمیت بالایی که در نظام اقتصادی دارد، از پشتوانه قانونی برخوردار است. به نظر شما چرا بورس در نظام اقتصاد کشور نقش به این مهمی دارد؟

فرض کنید شرکتی با بررسی‌های کارشناسی در بازار به این نتیجه رسیده است که با راه‌اندازی خط تولید جدید می‌تواند محصول جدید به بازار عرضه کند. موفقیت در این راه باعث افزایش تولید و کسب سود بیشتر، ایجاد فرصت‌های شغلی و درنهایت رشد و رونق اقتصادی خواهد شد که هدف نهایی هر نظام اقتصادی است.

 

چگونه شرکت‌ها با مشارکت در بازار‌بورس منبع مالی خود را تامین می‌کنند؟

 

شرکت ها برای رشد و توسعه و انجام فعالیت های اقتصادی نیاز به تامین مالی دارند. شرکت‌ها برای تامین منبع مالی از دو طریق می‌توانند اقدام کنند:

  • مراجعه به بانک و دریافت تسهیلات بانکی که فرایندی زمان‌بر و طولانی هست. این موضوع می‌تواند در درازمدت صدمات جبران‌ناپذیری به علت پرداخت سود تسهیلات بانکی به شرکت وارد کند.
  • تأمین مالی از طریق بورس‌اوراق بهادار: برای مثال شرکت‌ها می‌تواند طرح توجهی راه‌اندازی خط تولید جدید شرکت را به بورس ارائه دهد. درصورتی‌که کارشناسان بورس پس از بررسی تشخیص دادند که طرح پیشنهادی ازنظر سودآوری و سایر موارد طرح قابل قبول خواهد بود به شرکت اجازه داده خواهد شد که باعرضه و فروش سهام جدید به سرمایه‌گذاران در بورس، منابع مالی موردنظر خودش را برای راه‌اندازی خط تولید جدید به دست بیاورد.

شرکت‌ها از یک سو می‌توانند با شریک کردن دیگران به‌راحتی منابع مالی خودش را تامین کنند و از سوی دیگر سرمایه‌گذاران با تشخیص سودآور بودن شرکت و خریداری سهام ارائه‌شده در این طرح سودآور مشارکت ‌کنند، که این خود باعث پویایی اقتصادی خواهد شد.

توجه به این نکته ضروری است که سرمایه‌گذاران با بررسی اطلاعات منتشرشده توسط شرکت‌ها و تحلیل‌های لازم اقدام به خرید سهام شرکت‌های سودآور و با عملکرد مناسب می‌کنند؛ بنابراین بورس با ایجاد فضای رقابتی موجب می‌شود که شرکت‌های موفق و سودآور با فروش سهام خود به تامین مالی بپردازند و برعکس شرکت‌های زیان ده از گردونه رقابت خارج شوند. همین امر باعث می‌شود اختصاص منابع به‌صورت مطلوب صورت پذیرد و رشد و شکوفای اقتصادی حاصل شود.

برای اینکه به بازار‌بورس وارد شوید، احتیاج به کد‌بورسی دارید. اگر می خواهید بدانید کد بورسی چیست؟ و اولین قدیم برای ورود به بازار‌بورس چیست؟ مقاله پایین را مطالعه کنید.

نحوه دریافت کد بورسی 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *