مزایای سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس چه مزایایی دارد؟ – بخش دوم

پیشتر در بخش اول مزایا سرمایه گذاری در بورس در قالب “سرمایه گذاری در بورس چه مزایایی دارد؟” در رابطه با عناوین زیر توضیحات کاملی ارائه شد:

 • مزایای کلی سرمایه گذاری در بورس و مقایسه با سایر بازارها
 • کسب سود و شکل سوداوری در بازار سهام
 • سرمایه گذاری در بورس با بودجه محدود
 • نقدشوندگی سریع در بازار بورس
 • حفظ ارزش پول
 • برخورداری از حمایت قانونی
 • سهامداری و مشارکت در اداره شرکت
 • چه تضمینی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد؟
 • سود بانکی بهتر است یا سود بورس؟

حال در ادامه با عناوین زیر بیشتر آشنا خواهیم شد:

 

تضمین سرمایه گذاری در بورس و سرمایه گذاری در بازار مسکن، طلا و ارز

با سرمایه گذاری در بورس، نمی توان تضمین قطعی بر میزان سودآوری داشت؛ اما در صورتی که الگوی معاملات شما در بورس بر پایه مطالعات لازم و صحیح باشد، سهم های خریداری شده تان هر روز در دامنه نوسان خود، رشد خواهد کرد. این رشد قیمت سهم، نوعی سودآوری درصدی روزانه به همراه خواهد داشت. از آن گذشته شما امکان دریافت سود نقدی بابت مالکیت هر سهام را نیز پیش رو دارید که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم. اما آیا در بازار مسکن، طلا یا ارز نیز اوضاع به همین منوال است؟

در بازاری چون طلا و ارز، شاهد آن هستیم که برای چند سال متوالی قیمت ها بدون تکان خوردن خاصی ثابت بوده و با به راه افتادن ماجرایی اقتصادی یا سیاسی چون شروع تحریم های ناعادلانه علیه ایران، موج افزایش قیمتی به راه افتاده و با نرخ های عجیب و غریب و البته بعضا غیرقابل معامله روبرو خواهیم شد. به افزایش قیمت طلا بنگرید. تا چه اندازه فروش طلایی که در اختیار داشته اید با نرخ های افسار گسیخته ممکن بود و مشتری خرید طلای شما روی این نرخ ها، چقدر قابل اطمینان به نظر می رسید؟ همین طور به بازار آشفته ارز نگاه کنید که چطور بازی قیمتی در آن، یک شبه عده ای را ثروتمند ساخته و ظرف چند شب بعد آن ها را به شکست خوردگانی تبدیل ساخت.

بخوانید:  شاخص بورس چیست و انواع آن کدامند؟ - بخش اول

در بازار مسکن نیز اوضاع به شکل مشابهی پیش می رود. اگر به نمودار مسکن طی سال های گذشته نگاه کنید، همیشه برای چند سال شاهد ثبات قیمت نسبی روی مسکن بوده ایم و سپس بنابر یک برهه تاریخی این قیمت ها جهش شدیدی را تجربه کرده و باز مقداری عقب گرد داشته اند.

بنابر این به درستی مشخص نیست که خرید مسکن در چه زمانی می تواند با سودآوری قابل توجه روبرو بوده و یا به افزایش سرمایه بینجامد. علاوه بر آن شما هرگز قادر نیستید که با مبلغ سرمایه کم به بازار مسکن وارد شده و در آن به فعالیت اقتصادی بپردازید. با توجه به نرخ های کنونی و یا حتی در نظر گرفتن نرخ مسکن در بازه یک دهه ای، با داشتن سرمایه کمتر از چند صد میلیون تومان امکان هیچ مانوری در بازار مسکن وجود نداشت. در حالی که شما می توانید با وارد کردن چند میلیون تومان به بازار معاملات سهام، از مزایای سودآوری آن به صورت جهشی برخوردار شده و هر روز سرمایه خود را مانند یک نوزاد در حال رشد، بزرگ و بزرگتر کنید.

مسکن همیشه از مطمئن ترین بازارها برای سرمایه گذاری بوده است، اما برای ورود به این بازار همیشه از خود می پرسیم که آیا اکنون زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بازار مسکن است یا خیر؟ در حالی که برای ورود به بازارهای بورس هرگز با چنین سوالی روبرو نخواهیم بود.

در هر یک از بازارهای مسکن، ارز و طلا؛ فقدان قوانین قیمت گذاری و قواعد حاکم بر نوسانات قیمت را شاهد هستیم و با وارد کردن سرمایه خود به این بازارها باید بر وزش جهت

 شانس تا حدودی متکی باشید. اما در بازار بورس به دلیل وجود قوانین و چهارچوب های آن، از جمله وجود دامنه نوسان روزانه روی هر سهم، نمی توان انتظار سودآوری خارج از چهارچوب و نه شکست قیمتی بیش از اندازه را داشت. با این حساب نه شما امکان ثروتمند شدن یک روزه را دارید و نه در میدان ریسک ورشکستگی یک شبه قرار خواهید گرفت.

بخوانید:  چگونه در بورس ثبت نام کنیم؟ (ورود به بورس)

 

سرمایه گذاری در بورس با 100 هزار تومان

امکان سرمایه گذاری در بورس با فقط 100 هزار تومان

سود حاصل از سرمایه گذاری در بورس

برای شناخت سود حاصل از سرمایه گذاری در بورس، باید بدانیم که سود و زیان روزانه در بورس دارای محدوده ای است به نام دامنه نوسان. سود حاصل نیز روزانه در این محدوده قرار دارد.

به علاوه سهم های مختلف در روز نوسانات زیادی را بعضا تجربه می کنند. به این صورت که ممکن است در ساعات ابتدایی روز سهمی به سقف دامنه  نوسان خود رسیده و پس از آن بازگشت به سمت پایین را بنا بگذارد و همین طور در دامنه نوسان خود بالا و پایین رود تا در پایان روز کاری بورس در یک نقطه بایستد.

با توجه به توضیحات فوق، می توان میزان سودآوری در بورس را تخمین زد. بنابراین به نظر می رسد که امکان دستیابی به سودهای قابل توجه و درآمد عالی در بازارهای بورس وجود دارد، اما این مورد منوط به داشتن اطلاعات و آگاهی کافی نسبت به سهم های مختلف و خرید به موقع و فروش در زمان لازم است. در غیر این صورت نه تنها به سودآوری در بازار بورس دست نخواهید یافت، بلکه احتمال آن وجود دارد که در گام های مختلف، سرمایه اولیه خود را کوچک و کوچک تر نمایید.

 

چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست؟

چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

اما از خود می پرسید که چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنید و مزایا سرمایه گذاری در بورس چیست که سرمایه گذاری در این بازار ترجیح داده می شود؟

 • با سرمایه گذاری در بازار بورس، از خرید و فروش کالاهای فیزیکی چون سکه، ارز، مسکن، خودرو و غیره جهت سرمایه گذاری بی نیاز می شوید.
 • نقد شوندگی در این بازار به سرعت صورت می گیرد و شما می توانید به میزان نیاز خود، استخراج نقدینگی از بخش سرمایه گذاری را داشته باشید. در حالی که در بازاری چون مسکن یا حتی سکه، در صورتی که به طور مثال به 1 میلیون تومان نیاز داشته باشید، باید مالکیت ارزشمندتری را به نقدینگی تبدیل سازید. این شاید در مورد سکه، کمی قابل هضم باشد؛ اما در زمان فروش ملک حتی با فاکتور زمان بر بودن رسیدن به پول نقد نیز روبرو خواهید بود.
 • سرمایه گذاری در بازارهای بورس توصیه می شود، زیرا برای ورود به این بازارها نیازی به سرمایه بزرگ نداشته و می توانید با حداقل سرمایه 100 هزار تومان شروع به معامله کنید.
 • برای خرید و فروش سهام، نیازی به حضور فیزیکی شما در محل خاصی نخواهد بود و با دریافت کد معاملاتی آنلاین، می توانید معاملات خود در بازارهای بورس را از طریق درگاه اینترنتی کارگزاری به انجام برسانید.
 • اگر چه ریسک سرمایه گذاری در بازارهای بورس، بیشتر از سرمایه گذاری در بانک است؛ اما پتانسیل های این بازارها برای به دست آوردن سود، به مراتب بیشتر از چیزی است که در سپرده گذاری بانک ها خواهید داشت.
بخوانید:  نیاز بازار، فرار بانک مرکزی

در آخر باید توجه داشت:

به نظر می رسد که با مزایا سرمایه گذاری در بورس آشنا شدیم و خود را در معرض یک میدان اقتصادی قوی چند صد قطبی قرار خواهیم داد که پتانسیل سودآوری در هر قطب آن قرار دارد. کافی است که سر آهنربای سرمایه خود را با مطالعات درست و استفاده از ابزارهای بازار سرمایه، به سمت درستی چرخانده و به جذب درآمد و ثروت موفق شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *